top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNadin Tavşan

Maske Karışımınıza Ekleyebileceğiniz Muhteşem Malzemeler

Güncelleme tarihi: 16 Oca 2022


Bildiğiniz gibi iyi bir cilt maskesinin iyileştiremeyeceği pek bir şey yoktur.


Gözünüze hoş görünmeyen lekeleri ortadan kaldırmak, gözeneklerinizi minimuma indirmek ve kusurları yok etmek kadar, geçirdiğiniz berbat bir günün stresinin cildinizde bıraktığı etkiyi atmak konusunda da harikalardır.


Ama her zaman ihtiyacınız olan maskeyi bir güzellik mağazasından almanıza gerek olmayabilir. Bazen evinizde bulunan birkaç ufak malzeme, tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.


İşte ihtiyacınıza ve elde edeceğiniz etkilere göre maske karışımınıza eklemeyi deneyebileceğiniz bazı malzemeler.

· Lavanta yağı maskenizin sakinleştirici etkisini artırırken aynı zamanda nemlendirici etkiye de sahiptir. Gerginlik, huysuzluk ve uykusuzluğunuzu gideren, özellikle sinir sisteminizi rahatlatan bu malzemeyi stresli bir gün geçirdikten sonra karışımınıza ekleyebilirsiniz.

· Bal mükemmel bir nemlendiricidir ve cildin yağlı hissetmeden nemini korumasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra yara izlerinin görünümünün azalmasına da yardımcı olur ve cildinizin hem iyileşmesinde hem de doku yenilenmesinde faydalıdır.

· Yulafın iyileştirici ve nemlendirici özellikleri vardır. Ayrıca cildinizi beslemek, sakinleştirmek ve yatıştırmak için harikadır.

· Avokado ise her türlü pürüzü giderecek ve cildinize ipeksi bir pürüzsüzlük katacaktır. Ayrıca yağ üretimini düzenler ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur, dolayısıyla akneli bir cilde iyi gelecektir.

· Süt laktik asit içerir, bu nedenle cildinizi tahriş etmeden parlatır ve kuruluğunuzu nazikçe giderir.

· Tıpkı süt gibi, yoğurt da ölü cilt hücrelerini temizleyen, daha yeni ve daha parlak olanları ortaya çıkaran laktik asit içerir.

· Zerdeçal, pigmentasyonla mücadelede faydalıdır, renk eşitsizliğini giderir.

· Aloe vera A, C, E, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminleri ile doludur. Bu yüzden birçok parlaklık arttırıcı, cildi yatıştırıcı ve nemlendirici etkiye sahiptir.

· Papaya, peeling enzimleri ile ölü cilt hücrelerinin atılmasını sağlar ve cilt bakım rutininizi bir üst seviyeye taşır.

· Karışımınıza kakao tozu eklediğinizde dolgun, taze ve parlak bir cilde sahip olursunuz.

· Hem yumurta akı hem de limon suyu cildinizi sıkılaştıran ve genişlemiş gözenekleri daha az belirgin hale getiren sihirli güce sahiptir.

· Salatalık cildinizi nemlendirecek su içerir ve ayrıca C vitamini ile doludur.

Hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için farklı malzemeler deneyebilirsiniz. Belki de onca zaman ihtiyacınız olan şey, defalarca satın aldığınız o lüks maskeler değil, biraz salatalık ve baldı. Kim bilir?

1 yorum
bottom of page