top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNadin Tavşan

Kapatıcı Seçiminizde Bilmek İstedikleriniz

Güncelleme tarihi: 30 Haz 2022
Kızarıklık görünümünü, göz altı bölgesindeki karanlık görünümü, sivilceleri ve ufak tefek tüm kusurları gizlemek söz konusu olunca akla gelen ilk ürün concealer yani kapatıcı oluyor.


Makyaj rutininize kapatıcı eklemek istiyorsanız dikkate almanız gereken birkaç nokta var. Örneğin hangi yapıda olması gerektiği, bitişi, yoğunluğu ve hatta nasıl uygulayacağınız kapatıcı seçimi yaparken oldukça önem taşıyor.

Doğru kapatıcıyı seçmeden önce yazının devamını okuyup, seçiminizde dikkat etmeniz gereken noktalar ve uygulama teknikleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.#1 Doğru Kapatıcı Yapısı Nasıl Seçilir?

Bilmeniz gereken şey şu ki, her ihtiyaca göre bir kapatıcı mevcut; göz altı koyu halkaları için kapatıcı, renk eşitsizliği düzenleyici, nemlendiricili, mat bitişli, aydınlık bitişli, yoğun kapatıcılı ve daha fazlası.


Öncelikle kapatıcı seçiminizi cildinize uygun yapıda olduğunuza emin olmasınız. Aksi taktirde kapatıcınız kusurlarınızı gizlemekten çok ön plana çıkaracaktır.

· Kuru veya olgun bir cildiniz varsa: Krem yapıda, nemlendirici bir kapatıcı deneyebilirsiniz. Veya daha ince yapıda serum içerikli bir ürün kullanabilirsiniz.

· Yağlı cildiniz varsa: Mat bitişli bir kapatıcı tercih edebilirsiniz ve kapatıcınızı bir pudrayla sabitlemeyi unutmayın.

· Hafif kapatıcılığa ihtiyacınız varsa: Serum içerikli ve hafif yapıda ürünler tercih edebilirsiniz.#2 Doğru Kapatıcı Tonu Nasıl Seçilir?

Söz konusu kapatıcı tonunuzu seçmeye gelince dikkat etmeniz gereken şey cilt tonunuza mümkün olan en yakın tonu seçebilmek. Buna ek olarak göz altı bölgenizde veya aydınlık bir görünüm yaratmak istediğiniz noktalarda ise bir veya iki ton açığını tercih edebilirsiniz.

Ton seçiminizi çene bölgenizde denemeler yaparak bulabilirsiniz. Doğal bir ışık altında birden fazla tonu çene bölgenize uygulayın ve hangisinin yayıldığında daha doğal gözüktüğüne bakın. O ton sizin cilt tonunuz olacaktır. Aydınlatma tonunuz için seçtiğiniz tonun bir veya iki ton açığını, kontür için ise bir veya iki ton koyusunu kullanabilirsiniz.


#3 Koyu Halkaları Gizlemek İçin Kapatıcı Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hedefiniz renk eşitsizliğini düzenlemek olmalı, sonrasında ise kusursuz göz altı görünümü için cilt tonunuza uygun bir kapatıcı kullanmalısınız.

Kullandığınız kapatıcınızdan birkaç ton açık ve şeftali alttonlu bir kapatıcı veya baz uygulamasıyla başlayıp ardından ikinci bir katman olarak cilt ve fondöten tonunuzla uyumlu bir kapatıcı kullanarak koyu halkalarınızı rahatlıkla gizleyebilirsiniz.


#4 Kızarıklıkları Gizlemek İçin Kapatıcı Seçimi Nasıl yapılır?

Kapatıcınızı uygulamadan önce yeşil tonlu bir baz veya renk düzenleyici yani “color corrector” kullanarak başlamalısınız. Renk çarkında olduğu gibi yeşil kırmızının tam zıttıdır, dolayısıyla yeşil tonlu ürün kullanımı kızarıklıklarınızı nötrleştirecektir. Bu uygulamanın ardından cilt tonunuzla uyumlu kapatıcınızı kullanarak görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.


#5 Aydınlatma ve Kontür Uygulamasında Kapatıcı Kullanımı Nasıl Yapılır?

Simli pudra aydınlatıcılar ve pudra bronzerların kullanımını pek doğal bulmuyorum. Bu sebeple en çok kullandığım yöntem cilt tonundan 1-2 ton açık bir kapatıcıyı aydınlatma, 1-2 ton koyu kapatıcıyı ise kontür uygulaması için kullanmak oluyor. Kapatıcıların fondöten ile dağılması çok daha kolay oluyor, ayrıca likit ürün her zaman daha doğal duruyor. Siz de doğal bir görünüm elde etmek için kapatıcılar ile aydınlatma ve kontür uygulamanızı yapabilirsiniz.
Güncel Paylaşımlar İçin Üye Uygulamamızı İndirin!


Peki ya kusursuz kapatıcı uygulaması nasıl yapılıyor? İşte bununla ilgili detaylı bilgileri bir sonraki blog paylaşımımda öğreneceksiniz. Güncel paylaşımlar hakkında bildirim almak istiyorsanız uygulamamızı indirin ve üye olun!

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page