top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıNadin Tavşan

Mükemmel Fondöteni Bulma Klavuzu

Güncelleme tarihi: 30 Haz 2022

Piyasadaki tüm markalar, tonlar, bitişler ve kapatıcılık seviyeleri arasında karar verip mükemmel fondöteni bulmak fazlasıyla zor olabilir. Doğru uygulamayla fondöten sizi kusursuz gösterebilir ama yanlış uygulama makyajınızı tamamen bozabilir.

Cildinizi tanımak, mükemmel fondöteni bulmanızdaki ilk adımdır.

Aşağıda hayalinizdeki formülü, bitişi ve tonu bulmanız için birkaç ipucunu birleştirdim. Öğrenmek için okumaya devam edin!1 Cilt Tipinizi ve Cilt Endişelerinizi Dikkate Alın

Fondöten tek tip değildir, her ürün herkese uymaz. Hayatınız pahasına güvendiğiniz biri size bir markayı önerebilir, ancak bu ürünün cildinize uyup uymadığına yalnızca siz karar verebilirsiniz.

Başlıca cilt tipleri kuru, yağlı ve karmadır. Ama tabii ki kuruluk, akne ve hassasiyet gibi sorunlarla da uğraşıyor olabilirsiniz.

Nemli veya ıslak bitişli fondötenler, normal ve kuru cilt tiplerinde en iyi sonucu verme eğilimindedir. Yağlı cilt tipinde çok fazla parlaklık daha da yağlı görünür ve ciltte rahatsız edici bir his bırakır.

Mat fondötenler genellikle karma ve yağlı cilt tipleri için daha uygundur, pudra fondöten veya yağsız likit fondöten kullanabilirsiniz. Bu ürünler yağı emer ve size pürüzsüz, mat bir görünüm kazandırır.

Ayrıca karma bir cildiniz varsa, bu da cildinizin bir yerinin yağlı ve başka yerinin kuru olduğu anlamına geliyor, formülleri stratejik olarak karıştırıp eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Olgun ciltlerde mat yerine saten bitiş kullanılması, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünün vurgulanmaması için daha uygun olacaktır.


2 Alt Tonunuzu Belirleme

Önce vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine bakın. Göğsünüz ve omuzlarınız daha kırmızı ve pembe olma eğilimindeyse, pembe veya soğuk alt tonlu olduğunuzu varsayabilirsiniz. Cildiniz altın, şeftali veya sarı tonlarda görünüyorsa, daha sıcak alt tonlara sahipsiniz. Vücudunuza baktığınızda bu renklerden hiçbiri göze çarpmıyorsa, veya birden fazla yerde birden fazla yerde farklı tonlar görüyorsanız nötr alt tonlara sahipsiniz. Yüzünüzün vücudunuzla uyumlu olması gerektiğini asla unutmayın.


Bunu anlamanın başka bir yolu da damarlarınızın rengine bakmaktır. Daha koyu mor veya mavimsi görünüyorlarsa, muhtemelen soğuk alt tonlara sahipsinizdir. Ancak damarlarınız yeşilimsi görünüyorsa sıcak alt tonlusunuz demektir.

Ten renginizin ne kadar açık veya koyu olduğu önemli değil. Herhangi bir ten rengi soğuk, sıcak veya nötr alt tonlara sahip olabilir.


3 İhtiyacınız olan kapatıcılık oranı

Makyaj yapmaktan pek hoşlanmıyorsanız, tam kapatıcı bir fondöten cildinizde ağılık hissettirecektir. Bu nedenle, ihtiyacınız olan kapatıcılık oranını belirlemek, aradığınız fondöteni bulmanızdaki bir diğer kilit nokta olacaktır.

Kapatıcılık seviyenizi seçerken kendinize doğal cildinizin ne kadar görünmesini istediğinizi sorun.

Cevap "çok" ise, hafif kapatıcılığı olan bir fondöten veya iyi bir renkli nemlendirici seçebilirsiniz.

Cevap "çok değil" ise, istediğiniz zaman biraz fazla ürün kullanıp kapatıcılığını arttırabileceğiniz orta kapatıcılıkta bir fondöten seçebilirsiniz.

Çok fazla rötuş gerektirmeyen ve uzun süre kalıcı bir fondöten istiyorsanız, akne veya renk eşitsizliği sorunlarınız varsa, tam kapatıcı bir fondöten seçebilirsiniz.


4 Fondöten Tonunuzu Mevcut Sezona Uyarlayın

Tüm yıl boyunca tek bir temel ton kullanmayacaksınız. İlkbahar ve yaz aylarında, açık havada ve doğrudan güneş ışığında daha aktif olduğumuz için cilt tonu daha sıcak bir tona dönme eğilimindedir. Her gün güneş kremi sürseniz bile cilt tonunuz daha sıcak olacaktır.

Bunu göz önünde bulundurarak sıcak havalar için mevcut tonunuzdan daha sıcak alt tonlu başka bir fondöten elinizde bulundurmayı tercih edebilirsiniz.


İşte bu kadar! Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece hayalinizdeki fondötene ulaşmak hiç de zor değil!


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page